Hemmingen’deki lojistik merkezimizdeki tura katılın.

Geliyor ve gidiyor – mal kabulü

Kısa ulaşım yolları ve yüksek müşteri memnuniyeti, müşterilerimizin isteklerini karşılayabilmenin önemli kriterleridir. Önemli bir ara durak da mal kabulüdür: Her gün sekiz rampada 25’e varan kamyon işlem görüyor. Kusurları derhal tespit edebilmek ve siparişleri mümkün olduğunca hızlı bir şekilde yola çıkarabilmek için çalışanlar gelen ürünleri günlük olarak tasnif edip kontrol ediyorlar, her kabloyu ve aksesuarı elektronik olarak kayıt altına alıyorlar. Otomatik bir taşıma makinesi, sipariş edilen özel kabloları bağlantı manşonlarına veya komple kablo makaralarını doğrudan mal sevkiyat bölümüne iletir. HELUKABEL, hareket halinde olmayan malları ise bulundukları yerde depolar ve bir sonraki sevkiyat için hazır bulundurur.

Cable drums in the goods receiving area at Helukabel

Tam otomatik, yüksek raflı ambarımız – üst üste istifli

Helukabel logistics centre from the inside

Çatının altına kadar depolama alanı: HELUKABEL, müşterilerinin siparişlerini hızlı ve esnek bir şekilde işleme almak için ürünlerinin büyük bir kısmını Hemmingen’deki lojistik merkezinde depoluyor. Birbirine bağlı, tam otomatik iki yüksek raflı ambar 40.000 palet koyma yeriyle düzeni sağlıyor. Hem giriş hem de çıkış işlemleri tamamen otomatik gerçekleşiyor: Operatörsüz çalışan 16 raf servis ekipmanı, 100 metre uzunluğunda koridorlarda, 1,5 ton ağılığa ulaşan kablo makaralarını uygun rafa yerleştiriyor ve gelen siparişe göre raftan alıyor. Ağırlığı dört tona varan daha büyük kablo makaraları için iki ağır yük rafında toplam 670 ambar yeri hazır bulunuyor ve bunlara özel ağır yük tipi raf servis ekipmanlarıyla servis veriliyor. Her iki yüksek raflı ambarda da taşıma teknolojisi tam otomatik şekilde boy kesme makinelerine bağlıdır.

Kim demiş, “küçük ayrıntı” diye! Tam otomatik küçük parça ambarı

Lojistikçiler için konsinyede bir kablo pabucuyla bir kablo makarası arasında fark yok gibidir. Her ikisi de bulunduğu yerden alınmalı, sayılmalı ve doğru şekilde eşleştirilmelidir. Bu nedenle bir gönderinin ne kadar çabuk yola çıkabileceği somut olarak küçük parça ambarında, mesela kablo aksesuarlarında belirlenir. HELUKABEL’in Hemmingen’deki küçük parça ambarı tam otomatik çalışır: Altı raf servis ekipmanı altı koridorda toplam 36.800 depolama yeri arasında gidip geliyor. Bunlar saatte 1.000 konteyneri alıp veriyor ve sipariş edilen aksesuarları ve kablo pabuçlarını otomatik konsinye sistemine aktarıyorlar. Ayrıca göze çarpan kırmızı konteynerlerde müşteri siparişleri, siparişin tamamlanıncaya kadar bekletiliyor: tam otomatik küçük parça ambarının siparişlerin yönetilmesini hızlandırmasına yarayan diğer bir “küçük ayrıntı” da bu.

Automated small-parts warehouse with many bins

Makaradan

Cable cutting machines

Bir kablo siparişinde stoktaki uzunluk yeterli olmadığında boy kesme tertibatı devreye girer. Burada istenen uzunluk kaynak makaradan alınır, hedef makaraya sarılır ve kesilir – bunların hepsi tam otomatik gerçekleşir. Yüksek raflı ambardan boy kesme makinesine taşınması bile tamamen konveyörlerle sağlanır. Keskin kollarıyla kabloya zarar verebilen forkliftlerin üretim zincirine girmesi yasaktır. Şimdi bir makara açılırken diğeri sarılıyor: Açıcılar ve sarıcılar birer motor tarafından çalıştırılır ve elektronik çekme kuvveti kontrolü aracılığıyla senkronize edilir. Böylece kablonun aşırı esnetilmesi önlenir. Kabloların tamburlar ve kangallar şeklinde otomatik olarak sarılması temiz ve düzenli bir sarım sağlar. Bu işlemler sırasında kesit bilgileri kalibre edilmiş ve mühürlenmiş ölçüm cihazlarıyla kayıt altına alınır ve sonra da arşivlenir. Böylece her sipariş kalemi kendine özel konteyner verileri yardımıyla imalata kadar geri takip edilebilir.

Ağır yük boy kesme bölümünde büyük işler yapıyoruz

Dış çapı 100 milimetreye kadar olan büyük kesitlerde kablo kesilmesi gerektiğinde ağır yük boy kesme bölümü doğru adrestir: Müşteri siparişi sisteme girdiğinde, Hemmingen’deki tam otomatik lojistik merkezinin ambar yönetim sistemi gerekli tüm süreç adımlarını başlatır. Bunun için yüksek raflı ambarda hazır bulunan 33.000 ’den fazla ürün arasından istenen makara seçilir ve taşıma sistemi üzerinden boy kesme makinesine sevk edilir. Birkaç dakika sonra da, sistemin bükülme yarıçapına uygun olarak seçtiği hedef makarayla buluşur. Tüm bu işlemlerde iki buçuk metre büyüklüğe ve dört ton ağırlığa varan ağır makaraların yerine asılması bile tamamen otomatik olarak gerçekleşir. Operatör çekme motorları yardımıyla kabloyu bir makaradan diğerine çeker ve kesme işlemine onay verir. Senkron çalışan motorlar yalnızca kablonun aşırı esnetilmesini önlemekle kalmaz, aynı zamanda mükemmel bir sarım da oluşturur. Son olarak etiketlenen makara taşıma sistemi üzerinden doğrudan mal sevkiyat bölümüne teslim edilir. Böylece 24 saatlik teslimat süreleri gerçekleştirilebiliyor.

At the Cutting Station for Large Items

Özenle seçildi

Pick-packing goods at Helukabel

HELUKABEL müşterileri mallarının yalnızca hızlı teslim edileceğine değil, aynı zamanda eksiksiz ve güvenli nakledilecek şekilde ambalajlanacağına da güvenebilir. Lojistik merkezindeki 20 operatör, iki vardiya halinde Pick-Pack yeri denen on istasyonda, bir gönderiye ait tüm ürünlerin doğru şekilde bir araya getirilmesini sağlar. Bu istasyonlar ergonomik özelliklere uygun şekilde HELUKABEL için özel olarak geliştirilen handling ekipmanlarıyla donatılıdır. Bu hem çalışanların sağlığını hem de malları korur: Forklift gibi kaba ekipmanlar tabudur. Pick-Pack operatörü hangi parçaların gönderiye ait olduğunu ambar yönetim sistemi tarafından kendisine bildirilen iş emrinden görebilir. Ayrıca konteynerin kendisine resimli olarak gösterilmesi de verimli bir paketleme yapılmasını kolaylaştırır. Her ürün bir barkod taşır, çalışanlar da bunları taratır. Konteyner özetine göre yapılan görsel bir hedef-gerçek karşılaştırması da gönderinin eksiksiz olmasını garanti eder. Sonra handling ekipmanları gönderiyi nazikçe kaldırıp sevk paleti üzerine yerleştirir. Bu özene kesinlikle değiyor, çünkü ürünler bu sayede hızlı, zarar görmeden ve eksiksiz olarak müşteriye ulaştırılabiliyor.

Seri teslimat – Son perde: Sevkiyat

HELUKABEL’den ürün sipariş eden müşteriler sabırlarını sınamak zorunda kalmazlar: Siparişin alınmasıyla Almanya içinde ve Avrupa’nın büyük bir bölümünde yerine teslim edilmesi arasında genelde sadece 24 saat vardır. Bu seri teslimatı Hemmingen lokasyonunda her gün 200 tona yakın kablo, iletken ve montaj aksesuarını yola çıkaran 26 operatör sağlıyor. Ürünleri özenle – müşteri isteği doğrultusunda özel ambalajlama şartnamelerine uygun olarak – sevkiyata hazır hale getiriyorlar ve sonra uygun olan nakliye hizmet sağlayıcısına teslim ediyorlar. Bir kilogramlık paketçiklerden yerine göre dört tona varan kablo makaralarına kadar her ürün kara, hava veya denizyoluyla dünyanın her yerine gönderiliyor. HELUKABEL firması, Authorized Economic Operator (AEO) sertifikasına sahip olduğundan ve kolaylaştırılmış gümrük prosedürlerine tabi olduğundan gecikmeler de yaşanmıyor. Müşterinin mal kabulündeki işlemler de elbette rahatça gerçekleşmeli. Bu nedenle HELUKABEL, low-bed dorseyle veya mobil forkliftle birlikte sevkiyat hizmeti sağladığı gibi, yük platformu veya vinçle yük indirme hizmeti de veriyor. Teslimat adresi mesela rüzgar enerjisi santrallerinde olduğu gibi yalnızca coğrafi verilerden ibaretse HELUKABEL lojistik uzmanlarımız yeşil çayırlara bile nokta atışıyla teslimat yaparlar.

Shipping at HELUKABEL