Çelik endüstrisine yönelik kablo, iletken ve aksesuarlar

İster yapı sektörü veya taşımacılık isterse de takım veya makine sektörü olsun, malzeme olarak çelik hiçbir endüstri kolundan ayrı düşünülemez ve çağımızın en önemli metali kabul edilir. Bu da Almanya Federal Cumhuriyeti’nin Avrupa Birliği’nin en büyük çelik üreticisi olmasına yol açmıştır, dolayısıyla çelik endüstrisi vazgeçilmez olmuştur.

Yüksek fırınlarda demir cevherinden sıvı haldeki ham demir elde edilir. Bu, sonraki işleme aşamalarında kullanılabilir olması için çelikhanelerde ham çeliğe dönüştürülür. Her üretim sürecinde son derece yüksek sıcaklıklar ortaya çıkar, kıvılcımlar uçuşur ve agresif maddeler kullanılır. İmalat için kullanılan kablolar ve aksesuarlar bu dış etkilere dayanıklı olmak zorundadır.

Ancak en başta tesislerde gereksinim duyulan enerjinin iletilebilmesi için de fabrikanın bulunduğu arazinin çevresindeki elektrik dağıtımı güvenceye alınmalıdır – işte buradaki kablolar da yüksek standartlara uygun olmalıdır. Dolayısıyla her uygulama amacı için hem damarların hem de kılıfın izolasyonu için özel gereksinimlerin sağlanması gerekir. İster kontrol kabloları, veri kabloları veya kompanzasyon kabloları isterse de kablo rakorları olsun, HELUKABEL bu özel endüstri ortamı için uygun ürünleri sunar. HELUKABEL, trafo istasyonundan fabrika sahasına kadar olan elektrik hatları için de ürün yelpazesinde uygun yeraltı ve orta gerilim kabloları sunmaktadır.

Örneğin MULTITHERM 400-ES çelik endüstrisi için özel olarak geliştirilmiştir. Bu, kabloyu döküm tozu ve hidroflorik asit gibi agresif maddelere karşı koruyan ve onu mekanik açıdan daha dayanıklı kılan sağlam bir paslanmaz çelik tel örgüyle donatılıdır. Kontrol kablosu 400°C’ye varan sıcaklıklarda kullanılabilir. HELUTHERM 1200/1200-ES, 1.100°C’ye varan sıcaklıklara karşı dayanıklıdır ve dolayısıyla silikon emdirilmiş cam elyaf dokumasından özel bir damar izolasyonuna sahiptir.

THERMFLEX 180 EWKF, 180°C’ye kadar kullanılabilir, hem dış kılıfı hem de damar izolasyonu özel silikon-kauçuk malzemeden mamuldür. Kılıf ayrıca aşınmaya ve çentiklere karşı dayanıklıdır, bu da onu normal silikon kablolardan çok daha dayanıklı yapar. Bu sayede daha uzun bir kullanım ömrü garanti edilir. Kontrol kablosunun ayrıca blendajlı ve halojensiz çeşitleri de bulunmaktadır. Bu kablo mesela makro moleküler yağlar, yumuşatıcılar, seyreltilmiş asitler ve bazlar veya oksidasyon maddelerine karşı da dayanıklıdır.

HELUKABEL, kablo aksesuarları alanında ısıya dayanıklı kablo koruyucu hortum sistemleri sunar. Mesela yüksek ısıya karşı koruma için HTP (High Temperature Protection) tipi bir hortum, demir oksit içerikli silikon kılıfı sayesinde yüksek bir izolasyon faktörüne sahiptir ve kısa süreli olarak 1.090°C’de kullanılabilir. Ek olarak +500°C’ye kadar sıcaklıklar için nikelden mamul HELU-S-RK-N kablo pabuçları, +600°C’ye kadar sıcaklıklar için de paslanmaz çelikten agraf profilli metal pabuçlar kullanılabilir.

Özel uygulamalarınız için doğru ürünlerin seçimi konusunda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız ve sorularınız için her zaman emrinize amadeyiz.

Bize + 90 212 502 41 95 numaralı telefondan ya da info@helukabel.com.tr adresinden e-postayla ulaşabilirsiniz.

HELUPOWER 1000-RV-K