Veri güvenliği kabloyla başlar

Zorlu uygulamalar için enstrüman ve kompanzasyon kabloları

enstrüman kabloları
HELUKABEL, petrol ve gaz, kimya, eczacılık ve gıda maddeleri endüstrilerine yönelik enstrüman ve kompanzasyon kabloları ile dört yeni ürün grubunu stoktan sunar. (© HELUKABEL)

Güvenilir veri iletimi en zorlu koşullarda bile sağlanabilmelidir. Enerji sektöründe, mesela rafinerilerde, petrol platformlarında, açık işletmelerde veya enerji santrallerinde olduğu gibi, biyoteknoloji, eczacılık ve gıda maddeleri endüstrilerinde de enstrüman verilerinin kumanda merkezine iletilmesi için sağlam ve güvenli kablolar büyük önem taşır. Bu nedenle HELUKABEL bu tür zorlu uygulamalar için, en olumsuz koşullar altında bile hassas ölçüm verilerinin kesintisiz olarak iletilmesini garanti eden yeni ve sağlam enstrüman kabloları (HELUDATA®) ve kompanzasyon kabloları (HELUTHERM®) geliştirmiştir. Çeşitli tiplere ve izolasyon malzemelerine sahip bu kablolar kilometrelerce uzunluktaki mesafelerde bile minimum kayıp olmasını garanti eder. Çelikle güçlendirilmiş olan veya olmayan tekli blendajlı damarlar, çiftli blendajlı tipler veya komple blendajlı kablolar pek çok uygulama için uygun bir çeşit bulunabilmesini garanti eder. Hem PVC malzemeden sağlam kılıfları olan hem de halojensiz çeşitleri bulunan kablolar Avrupa EN veya Amerika/Kanada UL standartlarına uygun sertifikalıdır. Halojensiz, aleve dayanıklı tipler ayrıca ne korozif ne de zehirli yangın gazlarına tolere edilebilen alanlarda kullanıma yönelik olarak temin edilebilir. Farklı termik sensörlerin bağlanması için olan kompanzasyon kabloları uygun metal eşleştirmeleriyle sunulur. Kabloların hepsi UV ve güneş ışınlarına ve yağlara karşı dayanıklıdır.

Gereksinimlere uygun olarak ölçeklendirilebilir

Bu kablolar HELUDATA® EN 50288-7 uyumlu şekilde alüminyum/PE folyo ile blendajlı olarak ve aleve dirençli sağlam PVC veya XLPE tiplerde sunulur. Amerika pazarına yönelik sertifikalı PLTC UL13 tipi -30°C ile +105°C sıcaklık aralığı için ve AWG 18 ile 14 arası kesitlerde bulunur. Yangın durumunda zehirli gazların oluşmaması istenen ve işlevin muhafaza edilmesini gerektiren uygulamalar için HELUDATA® EN 502887 FIRE RES kablo halojensiz XLPE olarak sunulur. Bu, IEC 60331-21 uyarınca aleve dayanıklıdır. Tüm enstrüman kabloları tercihe göre 300 veya 500 V nominal akıma uygundur ve tercihe göre çelik telle güçlendirilmiş halde, çiftler, üçlü veya dörtlü damarla temin edilebilir. HELUTHERM® kablo ailesinden kompanzasyon kabloları, her biri iletken malzemesi bakımından ANSI MC 96.1 uyarınca dış kılıf renkleriyle ayırt edilen dört çeşit olarak sunulur. Ayrıca kablo damarlarının çalışma sıcaklığı aralığı -30 ile +105°C arasında olan bir PVC çeşidi ve halojensiz bir çeşidi de bulunmaktadır. Tüm kablo çeşitleri açık kablo kanalları üzerinde korumasız kablolama için de uygundur.

Control room in a raffinery
Tüm önemli veriler kontrol odasında bir araya gelir – dolayısıyla kullanılan enstrüman kablolarının ve kompanzasyon kablolarının sinyalleri uzun mesafelerde bile güvenilir şekilde ve hatasız olarak iletmesi de o denli önemlidir.

İndirme

Basın açıklaması, Almanca: Word / PDF

Basın açıklaması, İngilizce: Word / PDF

geri