“Kontrol ediyoruz, test ediyoruz ve sertifikalandırıyoruz. Bu sayede müşterilerimizin ayakları altında her zaman sağlam bir zemin olur.”

Horst Kappler (65) 26 yıldır HELUKABEL firmasında çalışıyor, kablo ve iletkenlerle ilgili toplam 35 yıl deneyime sahip. Teknik Müdür olarak sadece tüm ürün niteliklerine sahip olmakla kalmayıp ekibiyle birlikte normlara, standartlara ve yönetmeliklere uyulmasını ve bunların uygulanmasını sağlıyor.

Horst Kappler running

Kablolar alanında 35 yıllık uzmanlığa sahip Teknik Müdürümüz Horst Kappler ile röportaj. (© Tobias Bugala)

HELUKABEL firmasındaki 26 yıllık meslek kariyerinizde kablo ve iletkenlere yönelik talepler nasıl bir değişim gösterdi?

Adeta bir patlama yaşandı! Müşteri artık günümüzde çok daha büyük bir ürün çeşitliliği ve örneğin ürünlerin sıcaklık dayanımı, mekanik sağlamlığı ve madde dayanımı konularında bireysel çözümler istiyor. Özel kablolara olan talep başlı başına arttı. Örneğin hareketli kablo kanallarına uygun uluslararası sertifikalı kabloları ele alalım: Son yıllarda bu muazzam bir önem kazandı; üstelik bunun en büyük nedeni de ihracata yönelik makine üretimimiz. 15 yıl önce yangın tepkisi konusunda olağanüstü özellikleri olan halojensiz kontrol kablolarına talep hiç yok gibiydi. Ama bu artık bir standart oldu. Bu bağlamda yapı malzemeleri yönetmeliğinin getirdiği şartlar da göz önünde bulundurulmalı, çünkü bu da büyük etkiler doğuran diğer bir güncel konu. Ama kabloların içerdikleri maddeler de değişti; bu konuda REACH direktifini ve RoHS yönetmeliğini hatırlatmak isterim.

İşler genel olarak son derece hızlandı, ama zengin ürün yelpazemiz ve bireysel talepler konusundaki esnekliğimiz sayesinde hızlıca çözümler bulabiliyoruz.

Teknik Müdür olarak ne gibi zorluklarla karşılaşıyorsunuz ve bunlarla nasıl baş ediyorsunuz?

İşimiz çok yönlü. Müşteri hizmetleriyle, normlarla ve onlarla ilgili sertifikasyonlarla, yeni ve mevcut ürünlerin geliştirilmesiyle ve elbette kataloglarımızla, yani ürün niteliklerini içeren bilgi formlarıyla uğraşıyoruz. Bu durumda hiçbir şeyi gözden kaçırmamak ve titiz çalışmak gerekiyor. Müşterilerimiz haklı olarak teknik verilerimize, montaj ve kablolama için verdiğimiz bilgilere güveniyorlar. Bizim departmanımızda herkes her işi yapabilmelidir. Bunun için hem alan uzmanlığı hem de genel uzmanlık gerek: Standartlar durmadan değişiyor, ürün çeşitliliği artıyor, kataloğumuz zenginleşiyor. 25 yıl önce 90 sayfalık bir kitapçık iken günümüzde 1200 sayfaya yakın bir hacme ulaştı. Üstelik geniş kapsamlı teknik ekleriyle birlikte ayrıca bir başvuru kaynağı halini aldı. Bu değişiklikler gündelik çalışmalarımızı ve sektörümüzü daha heyecanlı bir hale getiriyor.

Size göre HELUKABEL firmasını teknik alanda özel kılan nedir?

Güvenlik. Kontrol ediyoruz, test ediyoruz, buradaki fabrikamızda, Hemmingen’deki teknik merkezde, Almanya ve Çin’deki diğer kablo fabrikalarımızda kendimize ait modern donanımlı laboratuvarlarımız ve test merkezlerimiz var. Henüz geçen yıl, gerçek uygulamalarda ayrıntılı deneyim değerleri elde etmek ve müşteri uygulamalarının simülasyonlarını yapabilmek amacıyla test tesisleri için altı haneli büyük bir rakamla yatırım yapıldı. Örneğin kutup koşullarında hareketli uygulamalara yönelik kabloları -60°C’de ve yüksek sıcaklık koşulları için+200°C’de test edebilirsiniz. Bunlardan başka, ürünlerimize ulusal ve uluslararası pazarlar için gerekli sertifikaları almak için lider test ve sertifikasyon kuruluşlarıyla yakın işbirliği içinde çalışıyoruz. Başlıca sertifikasyonlarımız arasında VDE, HAR, UL/CSA, CCC, EAC, DEKRA ve DNV GL sayılabilir. Bu harici sertifikasyon kuruluşlarının birçoğu üretime eşlik eden denetimler de yürütmektedirler ve bizimle birlikte HELUKABEL ürünlerinin kalitesini garanti etmektedirler. Bu sayede özel hükümlerden farklı olan ancak VDE esas alınarak test edilip sertifikalandırılabilen ürünler için VDE kayıt numarasına sahip kablolar sunabiliyoruz. Kanaatimce müşterilerimiz, her bakımdan ayaklarının altında sağlam bir zemin olduğundan emin olabilirler.

Müşterilerin teknik soruları için de siz yetkilisiniz. Her zaman verilecek bir yanıtınız oluyor mu?

Peşinen söyleyeyim: müşterilerimizin çoğu uzun yıllara dayanan işbirliğimiz ve bilgi alışverişimiz sayesinde ürünlerimiz hakkında büyük bir bilgi birikimine sahipler, dolayısıyla sorular da her zaman daha ayrıntılı ve özel oluyor. Kablo sektöründeki 35 yıllık deneyimim sayesinde yanıtlayamayacağım soru yok diyebilirim. HELUKABEL çatısı altında, gereği halinde üretim fabrikalarımızdaki meslektaşlarımızın da desteğiyle her zaman bir çözüm buluyoruz. Belirli bazı sorulara ilk etapta yanıt bulamasak bile laboratuvarlarımızda ve test merkezlerimizde testler yapıyoruz. Böylece örneğin dış kılıfın belirli maddelere karşı dayanımına ilişkin sorulara kısa bir süre içinde yanıt verebiliyoruz. Her zaman bir çözüm vardır! Biz müşteriyle diyalog içinde çalışıyoruz, hatta istenirse müşteri tesislerine de memnuniyetle gidiyoruz.

Selefinizi işe hazırlıyorsunuz ve 2020’de emekliye ayrılacaksınız. İşinizde en çok neyi özleyeceksiniz?

Mesleğimdeki ve departmanımdaki çok yönlülük her zaman hoşuma gitmiştir: Gündelik çalışmalarda insanın karşısına her zaman yeni bir şeyler çıkıyor, her zaman yeni görevlerle ve yeni sorularla karşılaşıyorsunuz. Ama birey olarak kendinizi çok da önemsememelisiniz, çünkü burada bunca yıl içinde karşılaştığımız tüm zorlukları ancak ekip olarak aşmayı başarabildik. Özellikle de müşteri hizmetleri konusunda: Meslektaşlarımızdan biri bir müşterinin zorlu bir problemiyle karşı karşıya kaldığında bunu ortaya atar. Biz de ekip olarak deneyimlerimizi ortaya koyar ve hep birlikte ipin bir ucundan çekerek bir çözüm buluruz.

Boş zamanlarınızı nasıl geçireceksiniz?

Planım daha fazla “yol yapmak”, yani bol bol koşu yapacağım. Bu tutkumu on yıl kadar önce keşfettim ve zaman içinde geliştirdim. Halk koşularından yarı maratonlar, yarı maratonlardan maratonlara kadar ilerledim. Koşarken etrafımdaki her şey sessizleşiyor ve kendi içimi dinleyebiliyorum – bu gerçekten harika bir deneyim. Ama son zamanlarda maalesef düzenli antrenman yapma fırsatı bulamadım. Yine de Ditzinger Yaşam Koşusunu iple çekiyorum. Çünkü bu, HELUKABEL koşu takımıyla birlikte yıllardır katıldığımız ve Mukoviszidose e.V. (kistik fibrozis derneği) yararına büyük bir yardım etkinliği. Geri kalan zamanlarda da evimiz ve bahçemizle ilgileneceğim. Siz de bilirsiniz, her zaman yapacak bir şeyler vardır.

HORST KAPPLER KARAR VERMEK ZORUNDA!

Klasik mi yoksa Rock mı?Cabrio mu yoksa SUV mi?
➜ Kısa ve öz: Favorim, Mark Knopfler➜ Görünüş olarak her ikisinde de sevdiğim yönler var ama ikisini de tercih etmem. Ben daha çok yer olsun isterim. Bana göre araba seçiminde en önemli kriter, bagajının büyüklüğü.
Bira mı yoksa şarap mı?Peki ya su, gazlı mı gazsız mı?
➜ Kesinlikle buğday birası!➜ Maden suyu – çok daha ferahlatıcı.
Portrait of Horst Kappler
Kablolar alanında 35 yıllık uzmanlığa sahip Teknik Müdürümüz Horst Kappler ile röportaj. (© Tobias Bugala)
Tuzlu atıştırmalıklar mı yoksa tatlı mı?Çay mı yoksa kahve mi?
➜ Bunda çok düşünmeye gerek yok: tatlı! Her zaman ve her şekilde kabulümdür.➜Kahvaltıda bir fincan kahve bütün gün için tamamen yeterlidir!
Futbol mu yoksa tenis mi?Balık mı yoksa et mi?
➜ Aslında her spor türüyle ilgilenirim. Ama seçmek zorundaysam: Futbol! Üstelik hangi renklere gönül verdiğimi de mutlaka biliyorsunuzdur...
➜ Et – özellikle de kendi mangalımda pişen.
Kamping mi yoksa her ley dahil mi? 
➜ Her şey dahili tercih ederim çünkü benim için tatilde konfor her şeyden önce gelir
 
geri