Kazı yapılmadan döşenilen boru hatları

Almanya`nın tünel makineleri konusunda önde gelen isimlerinden Herrenknecht, elektrik tahrikli yatay sondaj makinesi için HELUKABEL‘ìn ürünlerine güveniyor.

Horizontal drilling machine

Kazı yapılmadan döşenilen boru hatları

Almanya`nın tünel makineleri konusunda önde gelen isimlerinden Herrenknecht, elektrik tahrikli yatay sondaj makinesi için HELUKABEL‘ìn ürünlerine güveniyor.

Horizontal Drilling machine from Herrenknecht

Herrenknecht`in elektrik tahrikli yatay sondaj makineleri boru hatlarının ve tesisatlarının hızlı ve kolay bir şekilde döşenmesini sağlıyor - . Şirket, sistemlerin kablolanması için HELUKABEL'in akım taşıma kapasitesi yüksek kablolarına ve EKD-Systems'in özelleştirilmiş hareketli kablo kanallarına güveniyor.

Dünya nüfusunun artmasıyla birlikte verimli altyapı ihtiyacı da artıyor. Su, enerji ve iletişim için işleyen dağıtım ağları, özellikle şehirlerde çok önemlidir. Bunların çoğu tüneller ve boru hatlarıyla yeraltından geçiyor. Ancak bunların döşenmesi, özellikle de yoğun nüfuslu bölgelerde planlanan güzergah mevcut binaların veya diğer engellerin altından geçiyorsa, büyük bir çaba gerektirmektedir. Herrenknecht AG bu tür zorluklara çok aşinadır: Merkezi Schwanau, Baden-Württemberg'de bulunan şirket, tünel açma teknolojisinde küresel teknoloji lideridir ve dünya çapında çok sayıdaki projede yer almaktadır. Şirketin hizmetleri arasında ; petrol, gaz, atık su, bölgesel ısıtma veya internet hatları için akarsuların ve yerin altından hızlı, maliyeti uygun ve çevre dostu bir şekilde boru hatları ve kanallar döşemek için kullanılabilen yatay yönlü sondaj (HDD) gibi birkaç farklı yöntem vardır.

HDD yönteminde yönlendirilebilir bir sondaj başlığı ilk olarak başlangıç noktasından hedef noktaya kadar bir pilot delik açar . Daha sonra bu delik, prefabrik boru hattı son adımda hat çekilmeden önce birkaç adımda gerekli olduğu kadar genişletilir. Bu durumun en büyük avantajı, hendeğin kazılmasına gerek kalmaması ve böylece çevreye verilen zararin en aza inmesidir.

Dizel hidrolikler yerine elektrikli tahrikler

Sondaj kulesi olarak bilinen yatay sondaj makinelerini harekete geçirmek için geçmişte genellikle dizel ünitelerle çalışan hidrolik motorlar kullanılıyordu. Ancak bunun bazı dezavantajları vardı: Herrenknecht Proses Teknolojisi Müdürü Stefan Pabst, "Dizel motorlar fazlasıyla enerji tüketiğini, verimlilik seviyélerinin düşük olduğunu ayrıca çalışma sırasında gürültülü olduklarını ve bunun, özellikle yerleşim alanlarında rahatsız edici olduğunu."dile getiriyor. Bu nedenle - diğer birçok uygulamada olduğu gibi - elektrikli tahriklere doğru bir eğilim olması gerektiğini savunuyor.

Bu nedenle Herrenknecht, 2022 yılında tamamen elektrikli motorlarla hareket eden bir HDD makinesi olan HK300TE'yi piyasaya sürdü. 300 tonluk çekme gücü ve 120.000 Newton metrelik torkuyla, dizel motorlu modellerden hiçbir şekilde daha düşük değildir ve önemli ölçüde daha tasarruflu, emisyonsuz ve sessizdir. "Böylece bölge sakinleri fazla rahatsız edilmediği için daha uzun çalışma süreleriyle sondaj daha hızlı ve daha verimli bir şekilde gerçekleştirilebilir," diye açıklıyor Pabst. "Ayrıca türbinlerin hızı, tahrik gücü ve torku çok daha hassas bir şekilde kontrol edilebiliyor." Bir başka avantaj: "Birçok ülkede dizel motorlar için geçerli olan farklı emisyon standartları bu sondaj makinesi için geçerli değildir. Bu nedenle daha yaygin bir şekilde kullanılabiliyor."

Tünelcilikteki koşullar hava, nem, toz, moloz ve kir açısından son derece zorludur. Elektrikli tahriklerin yüksek performanslarını güvenilir bir şekilde sunabilmelerini sağlamak için kaliteli kablolama şarttır. Herrenknecht'te proses teknolojisinden sorumlu elektrik mühendisi Jens Holzwarth, "İstenen performansı elde etmek için oldukca yüksek akımlara ihtiyacımız var," diye açıklıyor. "Kullanılan kablolar yüksek akımlara dayananıklı olmalıdır. Elektromanyetik uyumluluk (EMC) da optimize edilmelidir, böylece çalışma sırasında herhangi bir parazit oluşmaz." Buna ek olarak, ağırlık ve alan gereksinimleri tasarımda önemli kriterlerdi - sonuçta, teçhizat belden kırma kamyonla taşınıyor ve bu nedenle mümkün olduğunca kompakt ve hafif olmalıdır

Çözüm uzmanlığına sahip uzun süreli iş ortağı

Herrenknecht bu gereksinimlerle HELUKABEL'e başvurdu. Elektrik bağlantı teknolojisi uzmanı, yaklaşık 15 yıldır şirket için güvenilir bir tedarikçi ve yeni makinelerin geliştirilmesinde ortak olmuştur. HK300TE için frekans konvertörleri ve elektrik motorları arasındaki bağlantı olarak TOPFLEX serisi tahrik kabloları seçildi. HELUKABEL Bölge Satış Müdürü Michael Huser, "Bunlar hem gerekli akım taşıma kapasitesine hem de EMC özelliklerinin optimize edebilmek için ekranlamaya sahip" diyor. Elektrik dağıtıcısı ile motor arasına monte edilen HELUTHERM serisinden tek damarlar da kullanılmaktadır. Burada HELUKABEL uzmanları, özel yalıtım malzemesi sayesinde dış mekan kurulumuna uygun özel blendajlı bir kablo geliştirdi. Örneğin motorda sıcaklık ölçümü için kullanılan veri kabloları da bu kapsama dahildir.

HDD makinesinin ana tahrik ünitesi, sondaj için gereken torku ve besleme kuvvetlerini sağlayan sondaj taşıyıcısıdır. Dönen sondaj borusunu kayanın veya toprağın içine itmek için taşıyıcı birkaç metre ileri veya geri hareket edebilir. Bu nedenle sistemin bu kısmını diğer kısımlara bağlayan tüm kablolar esnek bir hareketli kanal kablosu içine döşenir. Bu, her harekette hasara karşı güvenilir bir şekilde korunmalarını sağlar. Kablo Kanalı, HELUKABEL'in bir yan kuruluşu olan EKD Systems GmbH tarafından özelleştirilmiştir. Stefan Pabst, "Sıradan bir plastik harketli kablo kanalı bu zorlu uygulama için yeterince sağlam olmazdı, bu nedenle tasarım departmanı çelik bir çözüm tercih etti" diye açıklıyor. EKD Systems'in özelleştirilmiş özel tasarımların geliştirilmesindeki yüksek uzmanlığı sayesinde, hareketli kablo kanalı, HDD makinesinde kullanım için mükemmel bir şekilde uyarlanmıştır.

Her şey tek elden

Herrenknecht için kabloların ve enerji besleme sistemlerinin tek bir kaynaktan geliyor olması önemli bir avantaj. Holzwarth, " Böylece kullanılan tüm bileşenlerin birbirine mükemmel bir şekilde uyduğundan emin olabiliriz - ve herhangi bir sorun olduğunda, elektrik bağlantı teknolojisiyle ilgili tüm sorular için başvurabileceğimiz kendini kanıtlamış bir uzmanımız var," diye vurguluyor. Pabst, "Yıllar içinde HELUKABEL bizim için salt bir tedarikçiden giderek bir ortağa dönüştü" diye ekliyor. "Bu başarılı işbirliğini gelecekte de sürdüreceğimizden eminiz."

Bu ve bunun gibi ilgi çekici makalelere POWER isimli dergimizin güncel sayısında ulaşabilirsiniz.

geri