Gecenin kahramanı

HELUPOWER REFLECT ışıldar ve kurtarma ekiplerine yardım çalışmalarında destek olur. İtfaiye malzemeleri tedarikçisi Dönges firması buna kefil olabilir.

Bu kabloyu görmemezlik edemezsiniz – operasyonda hızlı hareket etmeniz gerektiğinde büyük bir avantaj bu.

Bu kabloyu görmemezlik edemezsiniz – operasyonda hızlı hareket etmeniz gerektiğinde büyük bir avantaj bu. (© Ralf Kreuels)

Alevler karanlık göğe doğru yükseliyor, samanlık yanıyor ve her yeri duman basmış. İtfaiye araçları hızla geliyor ve itfaiyeciler araçlarından atlıyorlar. Alevin ve tepe lambalarının ışığında hortumlar açılıyor. Işık gerekli. Işığın olduğu yerde kablolar da olur. Üstelik her şeyin hızla yapılması gereken bir ortamda bir kablo çabucak bir tuzağa dönüşebilir – tabi ki ışıl ışıl parlamazsa. HELUPOWER REFLECT, ışık ışınlarını geliş açısından bağımsız olarak kaynağına doğru geri yansıtan bir folyoyla kaplıdır. Veya HELUKABEL Kablo Konstrüksiyon Müdürü Ömer Durak’ın deyişiyle: “Kablo, ‘Ben buradayım!’ diye bağırıyor.” Bu, HELUKABEL Bölge Satış Müdürü Marcel Poullie’nin kabloyu tanıttığı sırada Remscheid’daki Dönges firmasının hemen fark ettiği önemli bir özelliktir. Dönges firması itfaiyelere, Sivil Savunma Kurumuna ve başka operasyonel ekiplere arama, kurtarma ve yardım için gerekli her türlü malzeme tedarik ediyor. Dönges firması bugüne kadar yalnızca sarı renkli kauçuk kılıfı olan kablolar sunmaktaydı. Hiç olmazsa sarı renkte. Ama kauçuk bağıramaz. Bu nedenle karanlıkta kauçuk kaplamalı kabloların hepsi gri görünür. HELUPOWER REFLECT ise kauçuk değildir; geri yansıtıcı folyoyu tamamen saydam bir PUR tabaka çevreler.

Marcel Poullie ve Klaus Trusheim Helupower Reflect hakkında konuşuyor
HELUKABEL Bölge Satış Müdürü Marcel Poullie (sağda) Dönges firmasının temsilcisi Klaus Trusheim’ı HELUPOWER REFLECT kablonun avantajları hakkında ikna etmek için hiç uğraşmadı: Kablo zaten kendini ışıl ışıl anlatıyordu. (© Ralf Kreuels)
i̇tfai̇yeci̇ helupower reflektörü i̇tfai̇ye aracina kaldiriyor
İtfaiye araçlarında çoğunlukla bir ila üç kablo makarası bulunur. (© Ralf Kreuels)

PUR İŞ BAŞINDA

Dönges firmasını temsilcisi Klaus Trusheim, “PUR kılıf bizim amaçlarımız için ideal,” diyor. “Bu malzeme kauçuktan daha dayanıklı. Bu bir avantaj, çünkü bir itfaiye operasyonunda birinin kablo üzerinden geçmesi işten bile değil.” Trusheim, PUR malzemenin kauçuğa kıyasla daha kolay yıkanabildiğine, aşınmasının daha az olmasından dolayı birkaç operasyondan sonra kurum veya çamur nedeniyle kapkara olmayacağına ikna oldu.

İtfaiyeciler ve diğer kurtarma uzmanları mesela Ekim 2018’de Dresden’de gerçekleşen “Florian” veya Eylül 2018’de Avusturya’nın Wels şehrinde gerçekleşen “Retter” fuarlarında yakından inceleme fırsatı buldukları bu kablonun ışıma gücünden aynı derecede etkilenmişlerdi. Trusheim, “müşterilerimiz, bunun tam da ihtiyaçları olan şey olduğunu söylüyorlar,” diyor. Örneğin 35 itfaiye istasyonu ile Almanya’nın en büyük itfaiye örgütü olan Berlin İtfaiyesi buna son derece olumlu tepki vermiş.

HELUPOWER REFLECT kabloyu gördüğünde gözleri ışıldayanlar yalnızca itfaiyeciler değil, kablonun tasarımcısı da: Bu kablo için ciddi bir emek harcayan Ömer Durak, “bu özel bir ürün”, diyor. Kendisine ilk talep Temmuz 2017’de gelmiş. Uzun tomruk nakil taşıtları üreten bir firma göze çarpan bir kablo olup olmadığını sormuş. Bu talebin nedeni de, arka gabari lambalarına giden elektrik kablolarının geceleri aracın toplam uzunluğunun trafikteki diğer sürücüler tarafından daha iyi anlaşılmasını sağlamaya yardımcı olabileceği düşüncesiydi.

Özel bir uyarıcı etkiye sahip bir kablo her gün karşınıza çıkmaz: Durak, “başlangıçta pazarda geri yansıtmalı bir folyo bulabilmek bile imkansızmış gibi görünüyordu,” diyor. Çeşitli folyo üreticileri Durak’ın beklentilerini karşılayamayacaklarını söyledikten sonra nihayet bir üreticide böyle bir ürün bulundu. O da HELUKABEL için bir folyo üretti ve her şeyden önce de folyo şeritlerini istendiği gibi dar bir ölçüde kesmeyi başardı.

Helupower Reflect ile kablo makarası
HELUPOWER REFLECT: Yalnızca güvenliği artırmakla kalmıyor, PUR kılıf sayesinde kauçuktan çok daha dayanıklı. (© Ralf Kreuels)

Durak, bunun gerekli olduğunu söylüyor, çünkü kablonun olabildiğince esnek olması için bandajının örtüşmemesi gerekiyor. Durak için diğer bir zorluk da dış kılıf olmuş: Çünkü bu, ışığın hiçbir engelleme olmadan folyo üzerine ulaşmasına ve geri dönmesine izin verecek bir yapıda olmalıydı. Bunun çözümü de bahsedilen PUR, daha doğrusu cam berraklığında bir PUR karışımı oldu. Uzmanlar mükemmel karışımı bulmayı başardılar ve böylece Temmuz 2018’de HELUPOWER REFLECT Windsbach fabrikasındaki eksdrüderden çıktı. “Konstrüksiyon departmanının tamamı oradaydı, çünkü herkes buna şahit olmak istiyordu.”

“BUGÜNE KADAR YALNIZCA SARI RENKLİ KAUÇUK KILIFI OLAN KABLOLAR SUNABİLİYORDUK. AMA KARANLIKTA KAUÇUK KABLOLARIN HEPSİ GRİ GÖRÜNÜYOR.”

-Klaus Trusheim, Dönges Firma Temsilcisi

UYGULAMA ÖN PLANDA

Bastian Reuter de oradaydı. Kendisi yalnızca kablo tasarımcısı değil, aynı zamanda fabrikada ilkyardım uzmanı ve Kızıl Haç gönüllüsü. Reuter, “Kabloyu gördüğümde ilk aklıma gelen şey, kurtarma ekiplerinin de kazaları önlemek için HELUPOWER REFLECT kablodan faydalanabilecekleri oldu. Çünkü operasyon sırasında her şey çok hızlı yapılmak zorundadır ve bu durumda tökezlemek de ölümcül olabilir,” diyor. Marcel Poullie bu avantajı müşterisi Dönges firmasına uzun uzadıya anlatmak zorunda değildi. “Numune elime geçtiğinde ben de çok heyecanlanmıştım. Bu kablonun itfaiye donanımlarına yönelik şartları da karşıladığını gördüğünde Sayın Trusheim da çok heyecanlandı.”

BU DAHA BAŞLANGIÇ

Dönges firması bu kablonun iki boyda üretilmesi için HELUKABEL firmasına sipariş verdi. İtfaiyelerin HELUPOWER REFLECT kabloyla donatılması Poullie’ye göre daha işin başlangıcı: “Bunu aslında her yerde kullanabilirsiniz. Sanayide, tıbbi teknolojilerde, kamping alanında. Eğer kablo önemliyse görülebilir olmalıdır.”

iki itfaiyeci kameraya yansıyan helupower'ı tutuyor
HELUPOWER REFLECT, gece operasyonları için mükemmel bir kablodur. (© Ralf Kreuels)

İŞİNİN BAŞINDA

Kim: Dönges GmbH & Co. KG, Remscheid, çalışan sayısı: 100

Ne: 1903 yılında eğe üreticisi olarak faaliyete başlayan Dönges firması 70’li yıllarda Alman Ordusu ve İçişleri Bakanlığı için özel aletler imal ediyor. Sonraki yıllarda ise itfaiye donanımları ve kriminal teknolojileri alanları da şirketin çalışma alanlarına eklendi.

geri