Daha fazla güvenlik için – 305/2011 SAYILI Avrupa Yapı Malzemeleri Yönetmeliği (CPR)

HELUKABEL GmbH şirketi ürünlerinin test edilip onaylanmasını sağladı. HELUKABEL firmasının ilgili tüm ürünleri 01.07.2017 tarihinden beri CE işaretine ve CPR uyarınca Performans Beyanına sahiptir.

Avrupa Yapı Malzemeleri Yönetmeliği uyarınca test edilmiş olan tüm HELUKABEL ürünlerini burada görebilirsiniz: CPR’ye uygun ürünler

305/2011 sayılı Avrupa Yapı Malzemeleri Yönetmeliği (CPR) tüm AB üye devletleri için binalarda kullanılacak yapı malzemelerine yönelik standart ve sınanabilir bir mevzuat sunmaktadır. Bunun hedefi, binalardaki güvenliği artırmaktır. CPR, 01.06.2016 tarihinden beri yangındaki davranışları bakımından sınıflandırılan kabloları da kapsamaktadır. Bu mevzuat 01.07.2017 tarihinden itibaren bu ürünlerin üreticileri ve dolaşıma sokanlar için de bağlayıcıdır.

Yapı Malzemeleri Yönetmeliğinin kablolar ve iletkenlerle ilgili kısmı DIN EN 50575:2017-02 “Güç, kontrol ve iletişim kabloları – Yangına tepki verme gerekleri bakımından kabloların yapılardaki genel kullanımı” standardı ile uygulanır. Ürünler onaylanmış bir kuruluş tarafından test edildikten sonra kablolara CE işareti verilir. Üretici veya dolaşıma sokan ayrıca test edilen her kabloya, mesela onun yangına tepkisi hakkında ayrıntılı bilgiler içeren bir de performans beyanı koymak zorundadır.

Kabloların da yapı malzemelerine dahil edilmesiyle birlikte AB tarafından kablolar için ACa’dan FCa’ya kadar (Ca: ‘Cable’) 6 yangın koruma sınıfı tanımlanmıştır. Bunlar alev yayma ve ısı oluşumu kriterlerine göre yanmaz (ACa), zor alev alır (B1Ca, B2Ca, CCa), normal alev alır (DCa, ECa) ve kolay alev alır (FCa) şeklinde belirlenir. Duman oluşumu (s1 ve s2), asitlik ve halojen içermeme (a1), yanarak damlama (d1 ve d2) gibi diğer gerekler için de üçer ek sınıf vardır.

SORULARINIZ MI VAR?

ADRESİ ÜZERİNDEN BİZE BİR E-POSTA GÖNDERMENİZ YETERLİ

BAUPVO@HELUKABEL.DE