Tek bir damar çifti üzerinden enerji ve veri iletimi

Endüstriyel iletişimde Single Pair Ethernet (SPE) geleceğin teknolojisi olarak kabul ediliyor. Çünkü şimdiye dek kullanılagelen PROFIBUS veya PROFINET gibi Ethernet seçeneklerine kıyasla SPE, Gigabit düzeyinde hızlarda veri iletimi vaat eder, üstelik yalnızca tek bir damar çifti üzerinden. “Power over Data Line (PODL)” teknolojisi sayesinde enerji iletimi de kabloya entegre edilebilir. Sahada bile kullanılabilen gerçek zamanlı iletişim sağlayan akıllı ve esnek, yer kaplamayan ve düşük maliyetli bir çözüm.

Single Pair Ethernet nedir?

Single Pair Ethernet (SPE), kablo üzerinden bağlı ağlar içinde veri iletimine yarayan bir teknolojidir. Single Pair Ethernet teknolojisine sahip veri kabloları, yalnızca bir çift bakır iletkene sahip olmalarıyla klasik çözümlerden ayırt edilir. Buna karşın klasik PROFINET kablolamalarında iki, hatta Gigabit Ethernet için dört çift iletkene gereksinim duyulur. SPE’de ayrıca aynı iletken çifti üzerinden eşzamanlı güç iletimi olanağı da mevcuttur. Bu durumda “Power over Data Line (PODL)” özelliğinden bahsedilir. Bu sayede kablolar çok daha ince ve hafiftir, dolayısıyla çok sayıda avantaj ve yeni kullanım olanakları elde edilir.

Single Pair Ethernet için kullanım olanakları

SPE teknolojisi aslında yer ve ağırlık kazanımlarının başlıca konularından biri olduğu otomotiv alanında geliştirilmiştir. Ancak artık diğer endüstri sektörleri de Single Pair Ethernet’in özelliklerinden yararlanmak istemektedir – özellikle de yoğun bir veri iletiminin olduğu alanlarda. Single Pair Ethernet, kurulum maliyetinin ve yer ihtiyacının az olması sayesinde ilk kez olarak sahada uçtan uca otomasyon olanağı, yani sensörlerin, aktüatörlerin ve diğer aygıtların entegrasyonunu sağlıyor. Bunlar, klasik anlamda fieldbus sistemleri üzerinden üst düzey kontrol seviyesine bağlanır, ancak Ethernet ağının bir parçası değildir. Single Pair Ethernet ise bu boşluğu dolduruyor ve sahaya kadar gerçek zamanlı iletişim sayesinde Industrial Internet of Things (IIoT) ve Endüstri 4.0 için anahtar teknoloji kabul ediliyor.

Automation pyramid with single pair Ethernet

Bir bakışta Single Pair Ethernet’in avantajları:

 • İnce, hafif ve esnek kablolar
 • Düşük tesisat ve imalat maliyeti
 • Düşük tedarik maliyeti
 • Doğal kaynakları koruyan teknoloji
 • 1 Gbit/s hızlarına varan veri iletimi (AWG 22, AWG 26)
 • 1.000 m mesafeye varan menzil (AWG 18)
 • Sahaya kadar uzanan gerçek zamanlı iletişim
 • Hareketli uygulamalarda küçük bükülme radiusları

Hangi türlerde Single Pair Ethernet vardır?

Kullanıcıların Single Pair Ethernet teknolojilerine girişini kolaylaştırmak için bu konuda çok sayıda norm bulunmaktadır. SPE, menzile ve veri iletimine bağlı olarak, önceki endüstriyel Ethernet çözümlerinde olduğu gibi çeşitli kategorilere ayrılır:

Traditional Industrial EthernetSingle Pair Ethernet
ISO IEC 11801 KategoriVeri hızıÇift sayısıStandartVeri hızıÇift sayısı
Cat 310 Mbit210BASE-T1L10 Mbit / 1000m1
Cat 5100 Mbit2
Cat 5e1 Gbit41000BASE-T11 Gbit / 40m
Cat 65-10 Gbit*4
Cat 6A10 Gbit4MultiGigBASE-T1 (Geliştirme aşamasında)2,5-10 Gbit ila 15m
Cat 710 Gbit4

HELUKABEL firmasının Single Pair Ethernet kabloları

Single Pair Ethernet kabloları kesite ve kullanım alanına göre farklı kategorilere ayrılır:

KesitVeri hızıUygulama
AWG 261 Gbit 1000BASE-T1 ila 40mTip A - sabit tesisat
Tip B - esnek tesisat
Tip C - dinamik uygulama örn. Hareketli kablo kanalları
Tip R – Robot uygulamaları
AWG 221 Gbit 1000BASE-T1 ila 40m
AWG 22 + AWG 18 (Hybrid Data + Power)1 Gbit 1000BASE-T1 ila 40m
AWG 18
10 Mbit 10BASE-T1 ila 1000m
Tip A - sabit tesisat
Tip B - esnek tesisat
AWG 16

HELUKABEL, Single Pair Ethernet teknolojisi için tasarlanmış olan çok sayıda kablo tipini ürün gamında sunmaktadır.

Halen aşağıdaki ürünler temin edilebilmektedir:

 • 11017748 – SPE 10BASE-T1L – sabit tesisat için
 • 11018067 – SPE 1000BASE-T1 – AWG26 – kablo taşıyıcılar için
 • 11018068 – SPE 1000BASE-T1 – AWG22 – kablo taşıyıcılar için

SPE Industrial Partner Network: Teknolojik ilerleme için güçlü bir ağ

HELUKABEL, 2019 yılından beri SPE Industrial Partner Network üyesidir. Merkezi Rahden şehrinde bulunan bu birlik Single Pair Ethernet teknolojisini geliştirmeyi amaçlayan ve tek tip standartların taraftarı olan şirketlerin oluşturduğu bir kuruluştur. Bu bilgi ve paylaşım platformu şimdiden 52 üyeye ulaştı bile.

HELUKABEL firması, SPE Industrial Partner Network platformunun seçkin üyesi ve Teknik Çalışma Grubu üyesi olarak teknolojik gelişmelere öncülük ediyor. Bu çalışmalarda, üreticilerin ve kullanıcıların Single Pair Ethernet teknolojisine geçişini mümkün olduğunca kolaylaştırmak amacıyla eksiksiz olarak standartlaştırılmış bir altyapı geliştirilmesi ön plandadır.

Ayrıntılı bilgileri burada bulabilirsiniz: www.single-pair-ethernet.com

Badge SPE Technologiepartnerschaft
Single Pair Ethernet cable

Ücretsiz tanıtım bültenini şimdi indirin

Single Pair Ethernet teknolojisinin teknik ayrıntıları ve avantajları hakkında daha fazlasını mı öğrenmek istiyorsunuz? Öyleyse bu konu hakkındaki ücretsiz tanıtım bültenimizi şimdi indirin!

Daha başka sorularınız olması halinde uzmanımız, Veri, Ağ ve Veri Yolu Teknolojileri Ürün Müdürümüz Horst Messerer size yardımcı olmaktan memnuniyet duyar.